Anasayfa / Finans Kafeterya / Ekonomi / Türkiye İçin Kalkınmanın Reçetesi Ne Olmalı?

Türkiye İçin Kalkınmanın Reçetesi Ne Olmalı?

Dünyada örnekleri olan bir yol izlense yeridir, diye düşünüyorum. Taiwan şirketlerinden birisi fason üretim yoluyla hatırı sayılır bir ciro (milyar dolarlar) elde ederek marka olmanın her zaman izlenmesi gereken bir yol olmadığını bizlere göstermiştir.

Peki ülkemiz açısından neler yapılabilir? Öncelikle belirtmem gerekirse ulusal inovasyon politikaları saptanmalıdır. Bunun yanı sıra ithal ürünlere ek vergiler konarak yerli malı kullanımı özendirilmelidir. Sadece bu iki nokta bile sizin ülke olarak tanınmanıza ve ihracatta rekorlar kırarak cari açığı kapatmanıza vesile olacaktır. Bunun için de yabancı ortaklı yatırımlar teşvik edilmelidir. Başka bir deyişle yerli ve yabancı ortaklar birlikte belirlenen alanlarda –ara malı ithalatı yapılan ürünlerle ilgili yatırımlarda- uzun süre vergiden muaf tutulmalıdır. Ve sigorta primleri desteği verilmelidir.

Konuyu çok dağıtmadan şu noktaları da belirtmem gerekir. Ülkemizin yazılım ve teknoloji geliştirme üssü olması için gerekli tedbirlerin alınması da gerekir. Kaliteden ve “ar-ge”den taviz verilmemesi için bu konularda şirketlere danışmanlık hizmeti sağlanması ve bu konuda mali desteğin verilmesi şarttır. Bu konu ulusal inovasyon politikası olarak belirlenerek teknolojisi eski şirketlerin teknolojilerini yenilemeleri istenmeli ve hatta kapatılmalıdırlar. Çin 200 üzerinde oyuncak fabrikasını (eski teknoloji) kapatarak bunu yapmıştır.

Bütün bunların yapılması kalkınmada tarım ve hayvancılığın ihmal edilmesi anlamı taşımaz. Bu konuda da yapılması gerekenler vardır. Çiftçiye mazot ve gübre desteği (küçük çiftçiye daha fazla olmak kaydıyla) verilmelidir. Kooperatifleşmeye gidilmesi için önlemlerin alınması da gereklidir. Ayrıca anaç hayvanların aralıklarla çiftçiye dağıtılması sağlanmalıdır. Bölge bölge ve dönem dönem ne yetiştirilirse ekonomik verim sağlanabileceğiyle ilgili haritalar çıkarılmalı ve buna uyanlara daha fazla teşvik verilmelidir. Bodur meyve ağaç fideleri çiftçiye dağıtılmalı, modern besi çiftlikleri kurulması özendirilmeli ve teşvik edilmelidir. Ve bu önerileri arttırmak mümkündür.

Sonuçta önemli olan kalkınmada ülkemiz için sanayi, tarım-hayvancılık ve enformasyon politikalarının belirlenmesidir. Tüm bu konularda yapılacak ya da belirlenecek politikalar ülkemizin hızla kalkınmasını sağlayacaktır.

Check Also

SENİ SEVİYORUM (NEDEN Mİ?) -2-

Seni seviyorum (Neden mi?) Çünkü, Bedenimde dolaşan yürek yangınımsın Beni benden eden sevda rüzgarlarısın Sende …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir