Anasayfa / Genel / RENKLERİN SIRLI DÜNYASI VE İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

RENKLERİN SIRLI DÜNYASI VE İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Toplumdan topluma, çağdan çağa farklı anlamlar yüklenenler arasında renkler de yer alır. Kimi toplumlarda olumlu bir anlam yüklenen bir renk başka toplumlarda tam tersi bir anlam ifade edebilir. Ve bunların özellikle de 3 rengin (mavi, yeşil ve kırmızı) insan psikolojisi üzerindeki etkileri yadsınamaz. İnsanlar arasındaki ilişkilerde kimi renkler pozitif etki yaratırken kimi renklerde tam tersi bir etkiye sahiptirler. Şimdi gelelim renklerin sırlı dünyasını açığa çıkartmaya.

MAVİ: Kilo alma sorunu yaşayanlar bu rengi tercih etmemelidir; çünkü bu renk iştahı olumsuz etkiler. İş başvurusunda ya da görüşmesinde bulunacaklar ise, bu rengi tercih etmelidir. Çünkü bu renk sadakati sembolize eder. Bu rengin depresyonu da sembolize ettiği bilinir. Genelde işletmelerin (restoranların) mavi renkli dekorasyona yer verdikleri görülmez. Nedenine gelince bu rengin iştahı kapatmasıdır.

YEŞİL: En başta yaşamı ve gençliği sembolize ettiğinden pozitif bir enerji verir. Depresyonlu hastaların moda&dekorasyonda bu rengi tercih etmeleri boşuna değildir. Gerçekten de bu renk hastaların iyileşme sürecinde olumlu bir etki yaratmaktadır.

KIRMIZI : Aşk, tutku, şehvet, ateş kavramlarıyla sembolize edilen kırmızı renk ilişkilerde karşı tarafın ilgisinin çekilmesinde en etkili olandır. Bu bağlamda karşı cinsin ilgisini uyandırmak isterseniz bu renkte bir giysiyi tercih etmelisiniz. Ancak agresif olanların moda&dekorasyon dahil bu rengi tercih etmemeleri gerekir. Hediye konusunda ise şunları belirtebiliriz; çiçek tercih edenler için kırmızı gül aşkı sembolize ettiğinden karşı cinsi etkiniz altına alacağınızın göstergesidir. Feng shui öğretisinde de bu rengin  önemli bir yeri vardır. Çok fazla kullanmamak kaydıyla kırmızı renkli eşyalar –mum vs.- yatak odasının pozitif enerjisini ortaya çıkarır. Bu da ilişkilerde olumlu bir rüzgarın eseceğinin kanıtı olmaktadır. Lütfen “feng shui öğretisi ile ev dizaynı” başlıklı yazımıza da bir göz atınız.

Check Also

Müşteri Sadakati

Kitlesel pazarlama yerini yeni pazarlama anlayışı “bire bir pazarlama”ya bırakmış gibi görünse de esasında hala …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir