Anasayfa / Finans Kafeterya / Ekonomi / PAZARLAMA NEDEN YENİLİKÇİ OLMAK ZORUNDA?

PAZARLAMA NEDEN YENİLİKÇİ OLMAK ZORUNDA?

Maliyetlerin kontrol altına alınabilmesi ve değer zincirinin (üretim öncesinden satış sonrasına kadarki sürecin) değerlendirilebilmesi için bu şarttır. Başka bir deyişle pazarlamada pazarlama anlayışı değişmiştir; bu nedenle de yeni pazarlama anlayışı yenilikçi olmak zorundadır.

Müşterinin payını arttırmak için gönüllü reklam elçisi olma yani kulaktan kulağa pazarlama olgusunu ele alalım. Müşterilerin birbirlerine farklı bir ürünü tavsiye etmeleri anlamına gelen kulaktan kulağa pazarlamayla reklam harcamalarınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Eski pazarlama anlayışında kitle iletişim araçlarıyla özellikle de televizyonla yapılan reklam kampanyaları bir işletme için önemli bir maliyet kalemi olarak ortaya çıktığından söz konusu işletme için çok büyük bir probleme işaret etmekteydi.

Yeni pazarlama anlayışında ise, yenilikçi pazarlama yoluyla yani müşteriye, ürün ve hizmete farklı pencerelerden bakılıp ve değer zinciri göz önünde tutulup müşterinin ihtiyaç analizi yapıldığında ortaya çıkan sıra dışı (farklı) ürün ve hizmetin çok konuşulması realitesi (kulaktan kulağa pazarlama olgusu) söz konusu olur. Böylece de reklam harcamaları kontrol altında tutulabilir.

Peki diyeceksiniz hangi düşünme araçları ya da sorgulama yöntemiyle bu durum söz konusu olacak? Hemen belirteyim de aklınızda soru işareti kalmasın. Daha önceki yazılarımızda bir işletme için inovasyon (yenilik) takımlarının oluşturulup beyin fırtınası toplantılarına ve bu toplantılarda 5N1K sorgulamasının yapılmasının önemi üzerinde durmuştuk.

Konunun öneminden dolayı burada bundan kısaca bahsetmek istiyorum. Marka ve vizyon toplantılarından ziyade beyin fırtınası toplantılarına yer verilip bu toplantılarda 5n1k sorgulaması yaparsanız reklam ve diğer maliyetleri azaltabilirsiniz. Bunu bir örnekle açıklayayım. Süreç inovasyonuna giderek yani bazı maliyetleri sistemin dışına çıkararak işletmeyi kârlı hale getirebilirsiniz. Örneğin nakliye giderlerinden kurtulmak için çalıştığınız lokasyonlardaki şirketlerin nakliyelerini kullanabilirsiniz. Nakliyesi yapılan işin dönüşünde sizin nakliyeniz daha ucuza yaptırılabilir.

Check Also

Türkiye İçin Kalkınmanın Reçetesi Ne Olmalı?

Dünyada örnekleri olan bir yol izlense yeridir, diye düşünüyorum. Taiwan şirketlerinden birisi fason üretim yoluyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir