Anasayfa / Finans Kafeterya / Ekonomi / KAİZEN VE İNOVASYON

KAİZEN VE İNOVASYON

Yıllardır kaizen ve inovasyon nedir? diye kafa yorar olduk ve bu ikisini birbiriyle karıştırdık. Neyze lafı fazla uzatmadan konuya işaret edelim de kavramsal çerçeve netleşsin. Kafalarda da soru işareti kalmasın.

Japonca kökenli bir kelime olan “kaizen”, iki kelimenin birleşiminden oluşur: “kai” ve “zen”. Kai, değişim; zen ise, daha iyi anlamına gelmektedir. Kaizen, sürekli iyileştirme anlamında kullanılır. Toplam kalite yönetimi çalışmalarında “kaizen”den yararlanılmaktadır. “Kaizen”de verimlilik ve motivasyon artışı hedeflenmektedir.

İnovasyon anlamında kullanılamamaktadır. Çünkü inovasyon; kârı beraberinde getiren yenilikler; yeni ürün ve yeni hizmetler anlamına gelmektedir. Bu bağlamda bu iki kelimenin birbirlerinden farklı anlamlara geldikleri görülmektedir.

İnovasyon (yenilik) türlerinden yola çıkarsak konuyu daha iyi kavrayabiliriz. Yenilik türleri olarak  ürün inovasyonu, düzen bozucu inovasyon, uygulama inovasyonu, süreç inovasyonu, alt pazar inovasyonu, iş modeli inovasyonu ve deneyim inovasyonunu belirtebiliriz. Farklı ürüne gidilmesi, yepyeni pazar yaratılması, bir alandaki yeniliğin başka alana uygulanması, maliyetlerin sistemin dışına çıkarılması, alt pazar yaratılması, farklı iş konseptine gidilmesi, deneyimlerden yola çıkarak yeniliklere gidilmesi bu inovasyon türlerine işaret etmektedir.

Kısacası ürün inovasyonu ile farklı ürüne gidilmesi; düzen bozucu inovasyon ile yepyeni pazarlar yaratılması; uygulama inovasyonu ile bir sektördeki yeniliğin başka sektöre uygulanması; süreç inovasyonu ile maliyetlerin sistemin dışına çıkarılması; alt pazar inovasyonu ile alt pazar yaratılması; iş modeli inovasyonu ile farklı iş konseptine gidilmesi; deneyim inovasyonu ile deneyimlerden yola çıkarak yenilikler yapılması söz konusudur.

Örnek vermek gerekiyorsa sırasıyla; bir ürünün üst modelle piyasaya sürülmesi (ürün inovasyonu), ilk televizyonun piyasaya sürülmesi (düzen bozucu inovasyon), bilgisayarın bankacılığa uygulanması-ATM-(uygulama inovasyonu), başka şirketin nakliyesinin kullanılması (süreç inovasyonu), cep radyosunun piyasaya sürülmesi (alt pazar inovasyonu) örnek olarak verilebilir.

Check Also

KULAKTAN KULAĞA PAZARLAMA

“Şimdi de kulaktan kulağa pazarlama olgusunu başıma çıkardı” diyebilirsiniz. Gerçi önceki yazımda “Müşteri Sadakatine Dair” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir