Anasayfa / Finans Kafeterya / Diğer Yazılar / İNOVASYONA (YENİLİĞE) DAİR BİR DEĞERLENDİRME

İNOVASYONA (YENİLİĞE) DAİR BİR DEĞERLENDİRME

Son yıllarda inovasyonla yatar kalkar olduk. Nedir?Ne değildir? diye kafa yorar olduk. Ve bir ülke için öneminden bahsettik. Peki inovasyon (yenilik) denen şey gerçekten bir ülkenin geleceğini şekillendirebilir mi?

 

Evet, kalkınmada çok etkili bir şeydir. Çünkü şirketlerin kalkınması ülkenin kalkınması demektir. Kalkınmada ulusal politikalar saptanırken inovasyonun da göz önünde bulundurulması gerekir. Popüler bir kavram olmasından ötürü değil de gerçekten şirketlerin dolayısıyla da bir ülkenin kalkınmasındaki rolünden ötürü.

 

Artık pazarlama da yenilikçi olmak zorunda. Üretimden satış sonrasına kadarki süreç pazarlamanın kapsamındadır. Peki diyeceksiniz nerden çıktı bu pazarlama olgusu. Ne güzel inovasyondan bahsediyor ve konuya ısınıyorduk. Neyse hemen belirteyim. Bu ikisi birbirinden ayrı düşünülemez. Kısacası inovasyon ve yeni pazarlama anlayışı bir ülkenin kalkınmasında önemli olgulardır.

 

Öncelikle şirketlerin farklı olması için; yani yenilikçi şirket olmaları için müşterinin ihtiyaçlarını göz önüne almaları ve bu ihtiyaçlardaki değişiklikleri de göz ardı etmemeleri gerekmektedir.

 

Müşterinin sıkıntıları ve şikayetleri inovasyona gitmede bizlere ipucu vermektedir. Bu nedenle bu hususların sürekli değerlendirilerek müşteri payının nasıl arttırılacağı? üzerinde çalışılmalıdır. Kişiselleştirilmiş kampanyalara gidilebilmesi için de müşterilerin sınıflandırılarak kârlı olanların saptanması gerekmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere inovasyon ve yeni pazarlama anlayışı sıkı sıkıya ilişkilidir.

 

Farklı düşünen; yani beyin fırtınası toplantılarında 5N1K sorgulaması yapanlar kârdan kâra koşmaktadırlar. Yenilik takımlarının bu tür toplantılara ağırlık vermeleri de gerekmektedir. Nokta.

Check Also

Türkiye İçin Kalkınmanın Reçetesi Ne Olmalı?

Dünyada örnekleri olan bir yol izlense yeridir, diye düşünüyorum. Taiwan şirketlerinden birisi fason üretim yoluyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir