Anasayfa / Finans Kafeterya / Domain ve Yatırım / DOMAİN (ALAN ADI) YATIRIMI VE ÖNERİLER

DOMAİN (ALAN ADI) YATIRIMI VE ÖNERİLER

EN KÂRLI YATIRIM ENSTRÜMANI OLAN DOMAİN (ALAN ADI) YATIRIMI

 

1.DOMAİN NEDİR? DOMAİNİN ÖNEMİ VE DOMAİN DEĞERLEME KRİTERLERİ

Domain, internetteki sitenizin adı olarak ifade edilmektedir. Bu bağlamda domain ticareti yapacaklar ve internette site kuracaklar (şirketler dahil olmak üzere) için domainin önemi ortaya çıkar. Sizce alan adı (domain) bir internet şirketi için önemli midir? Bana sorarsanız önemlidir; çünkü alan adı (domain) bir internet şirketinin kârının artmasında çok etkili bir unsur olarak karşımıza çıkar.

 

Özellikle kısa (uzun da olsa orijinal), akılda kalıcı, piyasada popüler olan alan adları ve com, net uzantıları daha çok müşteri çeker. Başka bir deyişle site trafiğiniz iyi olursa ürün lansmanlarınızda daha başarılı olur ve daha fazla reklam alırsınız.

 

Kısacası “domain” internet şirketi için önemli olmaktadır.
Günümüzde marka şirket olmak için farklı bir şirket olmak; müşterinin zihninde söz konusu şirketin hangi farklı özelliğiyle yer edindiği; yani konumlamaya gidilmesi (=müşterinin algısına biçim verilmesi) önemli olmaktadır.

 

Örneğin Türkiye’de ünlü x hazır yiyecek markası müşterinin zihninde sadece fastfood olarak yer edindiğinden marka şirkettir. Bu markayla müşterinin algısına biçim verildiği şirket özelliği özdeşleştiğinden dolayı söz konusu marka isminin domain adı olması doğaldır.

 

Marka çalışması yapmak isteyen şirketler de artık konumlamaya giderlerken farklı şirket özellikleriyle ilgili lansmana gitmektedirler. İlkin derinlemesine pazarlama taktiklerine yer verilmesi sonrasında ise, yatay pazarlamaya gidilmesiyle lansman maliyetleri de kontrol altına alınabilmektedir. Kısacası lokal lansmandan sonra genel lansmana girişilmesinde fayda vardır. Örneğin x ürününü sürekli bir bölgede satışa çıkaran ve bu bölgede reklamını iyi yapan bir seyyar satıcının yaptıkları derinlemesine pazarlamadır. Daha sonra genel lansmana girişilmesi yatay pazarlamadır.

Sonuç olarak domain (alan adı), bir şirketin maddi değerini arttıran ve marka şirket olunmasını sağlayan en önemli unsur olarak en farklı özelliği yansıtmalıdır. Ancak bu sayede müşterinin algısına biçim verilebilir ve başarılı olunabilir. Kısacası reklam çalışmalarında da başarılı olunması konumlamaya (müşterinin zihninde yer edinmeye = müşterinin algısına biçim verilmesine) gidilmesine bağlıdır.

Domain kriterleri size alan adı alırken ya da satarken yol gösterecektir. Biz burada sadece başlıcalarını ele alacağız.

*Sektör ve Ticari Potansiyel

*Uzantı ve Uzunluk 

*Yaş 

*Arama Motoru Popülaritesi 

*Aldığı Teklifler

Ticari potansiyeli olan kelimeleri tercih ederseniz daha kârlı olursunuz. .com ve .net uzantılarını ya da yeni uzantılardan .online ve .istanbul uzantılarını tercih edin. .Online uzantılı domainlerin 5 sene içersinde iyi prim yapacağını göreceksiniz. Yaşlı domainler her zaman daha iyi para eder. Söz konusu domainin popülaritesini araştırın. Ve domainin aldığı tekliflere de bir bakın.

 

2.POPÜLER YATIRIM DOMAİN TİCARETİ

Son dönemde popüler bir yatırım haline gelen domain (alan adı) yatırımından söz etmek istiyorum. Küçük bütçelerle bile bu yatırımı yaparak ilerde büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Size önerim özellikle .istanbul uzantılı domainleri tercih edin ve abartılı sayıda yatırım yapmayın. En kısa sürede bu yatırımınızı amorti ederek güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Alanadlari.com sitesinde yapılan satış istatistikleri de bunu doğrulamaktadır. Hele bir de bu domainlerden bazılarını yaşlandırırsanız en iyi yatırımı yapmış olursunuz. Dikkat etmeniz gerekenlerden de bahsetmek istiyorum.

*Kısa ve akılda kalıcı, popüler kelimeleri tercih edin ki yatırımınızdan büyük kazançlar elde edin.

*Bütçeniz varsa 3 yaşında ve daha yaşlı, .com uzantılıları, kısa ve popüler kelimeleri alın, derim. Piyasada yaprak kıpırdamadığında bu tür domainleri (alan adlarını) birkaç bin TL’ye almanız ve bunları yaşlandırmanız ilerde bu ticaretten ekmek yemenize vesile olur.

*Son dönemde yaşlı olmayıp özellikle .istanbul uzantılı domainlerin de prim yaptığı ve çok rahat satılabildiği gözlenmektedir. Çok ucuza bir domain tescil şirketinden .istanbul uzantılı popüler bir domain alıp yaşlandırabilirsiniz.

*Adınıza tescilli domainleri sürekli yaşlandırmanızda fayda görüyorum. Yaşlı domainlerin her zaman daha iyi prim yaptığı gerçeği ortadadır. Bu bağlamda yaşlı domainleri -5 yaşında olanları- takibe almanız ve değerinin altında satışta olanları değerlendirmeniz sizin yararınızadır.

*Peki bu ticareti hangi siteler üzerinden güvenle yapabilirim? derseniz hemen yanıtlayayım. Sedo.com ve Alanadlari.com üzerinden güvenle ticaret yapabilirsiniz. Eğer özel satış yapacaksanız noterden satış yapmanızı öneririm.

*Uzantı ve öncesindeki kelime anlam olarak birbirini tamamlarsa (anlamlı bir bütünlük oluşturursa) popüler bir domain ortaya çıkar. Örneğin love.me domaini. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün olmakla birlikte Türkçe karakterli domainleri de tercih edebilirsiniz.

*İllaki alan adı satmanız da gerekmiyor, para kazanmak için. Domain satış sitelerine alan adınızı park ederek reklam geliri de elde edebilirsiniz. Reklam geliri elde edebileceğiniz bu tarz sitelerin başında da Sedo.com sitesi geliyor. Kısacası bu siteye alan adınızı park edip reklam geliri elde edebilirsiniz.

*Yakında düşecek domainleri de takip etmenizin sizin yararınıza olacağını bilmenizi isterim. Seçim yaparken yukarıda belirtilen hususları da göz önüne alın.

Bu anlatılanlardan da anlaşılacağı üzere en güzel yatırım domain yatırımıdır. Ticarette en az riski alarak yapabileceğiniz bu yatırım yüzünüzü güldürecektir. Çok fazla da hırs yapmayın, yoksa abartılı sayıda domain alarak yanlış bir adım atmış olursunuz.

sormuk.com (halk dilinde bebek emziğine sormuk denir), gobete.com (Tatar mutfağında börek demektir), acikarttirmalar.com, minubusler.com ve daha fazlası için alanadlari.com sitesine gidip arama yaptırarak tekliflerinizi vererek kârlı bir yatırım yapabilirsiniz.

Bu kelimelerden birini arama sayfasında arattırdığınızda çıkan sonuçtaki satıcının portföyüne tıklayınız ki tüm liste ekrana gelsin. Bu listeden beğendiklerinizi seçerek satın almanız ilerde çok iyi bir kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Şimdiden hayırlı olmasını dilerim.

Ayrıca aşağıdakilere de bir bakmanızı öneririm:

filokira.com

bilardoo.com

okeyedolan.com

 

Unutmayın söz konusu bu domainler için tekliflerinizi alanadlari.com adlı siteden verebilirsiniz. Domain ticaretinde özel satış yapacaklara yönelik önerim ise, noterden satışın en sağlam yol olduğu gerçeğidir.

Check Also

KULAKTAN KULAĞA PAZARLAMA

“Şimdi de kulaktan kulağa pazarlama olgusunu başıma çıkardı” diyebilirsiniz. Gerçi önceki yazımda “Müşteri Sadakatine Dair” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir