Anasayfa / Güncel / AŞKIN TARİFİ YAPILABİLİR Mİ?

AŞKIN TARİFİ YAPILABİLİR Mİ?

Aşkla ilgili nitelemeler yapılabildiğinden ve aşkta yaşanan duyguların dile getirilişi söz konusu olduğundan aşkın tarifini yapmak zordur. Peki diyeceksiniz aşkın kimyasında ne var? Ya da aşkın kimyası nasıldır? Hemen belirteyim de bu yüce duygunun kimyası açıklık kazansın.

“Aşk, kucak dolusu mutluluk hediye eder sevda çeken yüreklere.  Sevdalılar her daim tek bir yürek  olur, dile gelir; yalansız ve riyasız sevgi adına… Pembe yalanlara dahi yer yoktur, aşkın kimyasında. Anlayacağınız yalana, riyaya bulaşmayan çocuk gözlerle dünyaya bakmaktır, aşk.”

“Gecenin gündüzle firari hatıralara dair imtihanıdır, geceden sabaha dek. Bu imtihanda yalnızlık girdabına sürüklenen benlik aşkla yeniden hayat bulur. Çünkü geceden sabaha dek her bir hatırada özlem dolu bir bekleyiş söz konusudur.”

“Sevdalılar ılık mı ılık akıtır göz yaşı misali umutlarını. Yani aşk; adeta umuda bir yolculuk, bir serüvendir. Bu serüvende umut dolu yarınlara bir sitem yollanır. Ve böylece karanlıkları yırtarcasına bir ses olur, göğe yükselir, aşk. Buradan da sevda çeken yüreklere sevda sevda yağar. Bu sayede her bir yürekte ayrı bir sevda yeşerir. Bu, yeni sevdaların kapısını aralamaktır. Aralanan her kapıda sevgiliye olan özlem görülür.”

İşte aşk, böyle bir şeydir; aşkı tarif etmek için uğraşmak da saçmalıktır. Yaşanan yoğun duyguların dışa vurumudur, diyebileceğimiz aşk için yaşanmışlıklar çok önemlidir. Şimdi birkaç kelimeyle niteleyebileceğimiz aşkı yeniden ele alalım. Başka bir deyişle aşkı birkaç kelimeyle nasıl belirtebiliriz?

Aşk;

yalnızlık,

ve tam tersi kalabalık,

yoğun duygular,

özlem dolu bekleyişler,

yürekten bir sesleniş,

sevda çekmek,

turnalara fısıldanan müjdeler,

gönülden sevmek,

yalansız ve riyasız sevgi,

umuda yolculuk,

bir serüven,

yeniden hayat bulmak,

Sözlerime burada son verirken sağlıcakla kalın ve aşkla ilgili bu söylediklerimi göz önüne alın. Yunus Emre’nin de belirttiği üzere “sevelim, sevilelim; bu dünya kimseye kalmaz.”

 

Check Also

Tarımda Kendine Yeten Bir Ülke Olmak Artık Hayal Mi?

Yanlış tarım politikaları nedeniyle kiminiz bu soruya evet diyebilir.  Esasında bu soruya hayır demek mümkün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir